FAQ

Jak przebiega badanie EKG wysiłkowe?

Do tego badania do skóry w okolicy szyi, klatki piersiowej, przylepiane są elektrody oraz podczepiane jest niewielkie urządzenie odbierające zapis. Następnie mamy dwie możliwości – możemy wziąć konia na lonżę, lub pod siodło – wedle decyzji i uznania właściciela. Badanie trwa ok 30-40 min i jest wykonywane w stępie, kłusie oraz galopie.

Czy wyniki badania są od razu?

Wyniki oraz wstępna analiza są praktycznie od razu, natomiast na pełen opis trzeba poczekać 2-3 dni robocze.

Jakie badania należy wykonać aby zdiagnozować/wykluczyć chorobę serca?

Każda wizyta zaczyna się od badania klinicznego, podczas którego ustalane jest jakie dodatkowe badania należy wykonać w danym przypadku. Do badań dodatkowych należą – echo serca, EKG, badanie wysiłkowe, badanie holterowskie. Wykonywane są te badania, które potrzebne są u danego pacjenta.

Czy badanie jest wykonywane w sedacji?

Nie. Do badania kardiologicznego standardowo nie podajemy leków sedujących. Leki takie są podawane sporadycznie w uzasadnionych przypadkach.

Kiedy należy przeprowadzić badanie kardiologiczne?

Badanie serca i układu krążenia można wykonać u każdego pacjenta na każdym etapie życia. Badaniem jesteśmy w stanie wykluczyć bądź potwierdzić wady wrodzone lub choroby nabyte. Jeżeli coś niepokoi właściciela, wskazane jest wykonanie dokładnego badania klinicznego (może być przez lekarza prowadzącego) i na jego podstawie skierowanie na dalsze badania.

Jakie są wskazania do badania kardiologicznego?

Wskazaniami do badania są: Stwierdzone szmery sercowe (w badaniu osłuchowym) Stwierdzona arytmia ( w badaniu osłuchowym) Nietolerancja wysiłkowa, szybsze męczenie się, brak chęci do ruchu Omdlenia Kaszel o nieznanym podłożu Badanie kupno-sprzedaż

Czy pacjenta trzeba specjalnie przygotować przed badaniem?

Nie. Jedynie w przypadku badania EKG podczas wysiłku wskazane jest nie podawanie paszy treściwej przynajmniej 1h przed badaniem.

KONTAKT

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Napisz do mnie.

Lek. wet. Katarzyna Koprowska

Telefon

+48 608 015 029

E-mail

kasia.koprowska@gmail.com