Kardiologia koni

Przysłowie „Mieć końskie zdrowie” sprawia, że wielu osobom wydaje się, iż konie nigdy nie chorują. Tymczasem i te zwierzęta są narażone na liczne dolegliwości zdrowotne, zarówno w młodym, jak i w starszym wieku. Choroby zastawek, zastoinowa niewydolność serca, tętniaki aorty, przetoki, a także inne choroby serca mogą pojawić się w każdym wieku i znacznie obniżyć jakość dotychczasowego życia. Z pomocą koniom śpieszą weterynarze z najnowocześniejszym sprzętem i nowymi sposobami diagnostyki oraz leczenia. Dziś wykonuje się badania kardiologiczne, które w określonych sytuacjach mogą pomóc w wykryciu licznych chorób serca.

 

Badania kardiologiczne koni

Badania kardiologiczne koni podobnie jak u ludzi są przeprowadzane w celu dokonania oceny mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych. Badania serca są ważne przede wszystkim u starszych koni, choć czasem jest wymagane również u tych, w sile wieku. Odpowiednio wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu, pozwalają ocenić budowę anatomiczną serca oraz wszystkich struktur, które są z nim związane. Badania kardiologiczne u koni wykonuje się w celu zdiagnozowania zaburzeń rytmu, przewodnictwa w sercu i szczegółowej lokalizacji miejsc, w których pojawiają się te zaburzenia. Pozwalają szybko i skutecznie wykryć wszelkie nieprawidłowości pracy serca w celu podjęcia właściwego leczenia. Dzięki temu można wstrzymać dalszy rozwój choroby i ochronić konia przed trwałą utratą zdrowia.

 

Jakie są badania kardiologiczne koni?

W zakresie badań kardiologicznych koni znaleźć można kilka profesjonalnych działań koncentrujących się na sercu tego zwierzaka. Pierwszym badaniem kardiologicznym i zarazem podstawowym, jakie wykonuje się u koni, jest po prostu zwyczajne osłuchanie serca. Jednak już dzięki niemu można ustalić dalszy plan działania, określić kolejne czynności diagnostyki, czy ustalić sposób leczenia. Zdecydowanie bardziej skomplikowanym i specjalistycznym badaniem jest badanie elektrokardiograficzne, czyli tak zwane EKG. Zwykle wykonuje się je w określonej sytuacji, a mianowicie w momencie, kiedy istnieje podejrzenie zaburzeń rytmu serca, popularnie zwanych arytmią. Na podstawie tego badania można nie tylko wykryć tę dolegliwość, ale również ustalić rodzaj arytmii. Dzięki niemu łatwiej jest zaplanować sposób skutecznego leczenia. Czasem dodatkowo wykonuje się jeszcze RTG klatki piersiowej, co jest badaniem uzupełniającym. Na jego podstawie można zobrazować sylwetkę serca, a nawet wykryć kardiomiopatię, guzy nowotworowe oraz zagrożenia obrzękiem płuc.

Badania kardiologiczne u koni, właściwie tak jak u ludzi, są bezbolesne. Trwają od kilku do kilkunastu minut, zwykle zależnie od sytuacji i przebiegu poszczególnych działań wykonywanych przez weterynarza. Badania te przebiegają przy użyciu profesjonalnych urządzeń weterynaryjnych, które pozwalają na szczegółową diagnozę i wykrycie wielu chorób serca. Kiedy koń jest już w starszym wieku, a tym bardziej, gdy coś mu dolega, warto poddać go takiemu badaniu kardiologicznemu. To może nie tylko pomóc pozbyć się licznych dolegliwości, ale wręcz uratować zwierzakowi życie.

 

LEAVE REPLY

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *